Nowe prognozy o tym jaka przyszłość czeka Złoto i dlaczego mimo, że inflacja jest wysoka jego cena nie rośnie

Złoto zazwyczaj dobrze sobie radzi, gdy świat jest w tarapatach. Jego ceny wzrosły do ​​najwyższego poziomu 2070 dolarów za uncję 8 marca. Zgodnie z prognozami analityków wartość złota na początku stycznia 2027 roku przekroczy $3500.

Gdzie wymienic zlotowki na złoto?

Wśród tych ostatnich są między innymi: dealerzy metali szlachetnych, mennice, kantory, jubilerzy, a także niektóry sklepy numizmatyczne. Na uczciwą wycenę posiadanego złota można jednak liczyć głównie u dystrybutorów i producentów złota inwestycyjnego.

Nie jestem pewien, czy to wystarczy, aby wypchnąć kurs uncji złota powyżej 1870 dolarów i wywołać większy rajd. Jednak w obliczu rosnącego prawdopodobieństwa wystąpienia recesji, argumenty przemawiające za bykami są tak dobre, jak nie były od pewnego czasu – twierdzi Craig Erlam z OANDA. ZNotowania złota rozpoczęły wykup na twitterze boli tesla bieżący tydzień od wyraźnej przeceny. Wczoraj cena tego kruszcu spadła o ponad procent, schodząc do okolic 1850 USD za uncję, czyli do minimów z poprzedniego tygodnia. Prognozy długoterminowe cen dowolnego aktywu inwestycyjnego są bardzo przybliżone i mogą zmieniać się w zależności od wszelakich czynników.

W Europie ceny gazu coraz wyższe, choć magazyny gazu coraz pełniejsze Ceny gazu w Europie rosną i są najwyższe od ponad 2 tygodni. midweek market podcast styczeń 6 Magazyny gazu w regionie zapełniają się coraz bardziej. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie są wyceniane wyżej o 3,2 proc.

Tu główną rolę gra oczywiście Narodowy Bank Polski oraz rząd (obecny lub przyszły, ponieważ wyhamowanie inflacji to kwestia kwartałów, a wybory najpóźniej odbędą się za 1,5 roku). Wykres cen złota w tureckiej lirze na tle cen w polskim złotym jest tego najlepszą ilustracją. W bieżącym tygodniu notowania złota kontynuują średnioterminowy spadkowy trend. Cena kontraktów na ten kruszec oscyluje obecnie już w okolicach 1730 USD za uncję, czyli na najniższych poziomach od ponad 9 miesięcy.

Jak kształtowały się ceny złota od ostatniego kryzysu finansowego?

Goldman Sachs prognozuje, że do końca roku cena złota osiągnie dolarów za uncję, o ile utrzyma się wysoka inflacja, a gospodarka nadal będzie słabnąć. Najnowsze dane nie wskazują, by bieżące trendy miały się odwrócić. Towarzyszący jej spadek wartości pieniądza zachęca bowiem inwestorów do szukania skutecznych sposobów zabezpieczenia finansowego. Złoto jest natomiast postrzegane jako najbezpieczniejsza forma lokaty kapitału w obliczu inflacji. Wzrost poziomu inflacji jest zatem równoważny ze wzrostem kursu złota. Analogicznie, w okresie deflacji cena za gram złota zmaleje.

spadek ceny złota

Zależności tej nie należy jednak traktować jak regułę – zdarza się bowiem, że zarówno wartość złota, jak i kurs dolara jedocześnie wzrastają lub maleją. Niektórzy analitycy techniczni zapowiadali na drugą połowę czerwca ruch w górę do poziomu 1900 dolarów za uncję. Podkreślali jednak, że zagrożeniem dla notowań “żółtego metalu” mogą być decyzje Fed. Amerykański bank centralny w zeszłym tygodniu rzeczywiście zaostrzył politykę monetarną, podnosząc stopy procentowe o 75 punktów bazowych, co było największym jednorazowym ruchem od 1994 roku. W tej sytuacji do wzrostu cen złota nie doszło – wręcz przeciwnie, nastąpiła realizacja zysków.

Gdy dochód rozporządzalny wzrasta, konsumenci częściej szukają sposobów na inwestowanie swoich oszczędności. Rozsądni inwestorzy zdecydują się wówczas na ulokowanie części kapitału w złocie fizycznym, co z kolei wpłynie na zwiększony popyt surowca, a w konsekwencji wyższą cenę za uncję kruszczu. Wydobycia, rosną zatem szanse na wzrost produkcji, co wywiera presję na ceny czarnego złota. Cena uncji złota przekroczyła dziś 1830 dolarów, co oznaczało najwyższy poziom od 6 tygodni.

Zniżki przyspieszyły w ostatnich tygodniach, a dotknęły one szerokiego rynku surowcowego, od surowców energetycznych, poprzez metale przemysłowe i szlachetne, aż po towary rolne. Najważniejszą przyczyną tak istotnych spadków notowań surowców była, i nadal pozostaje, siła amerykańskiego dolara. Wszystko wskazuje na to, że przed światową gospodarką są teraz dwie drogi. Możliwy jest tylko dalszy wzrost inflacji lub walka z nią poprzez podnoszenie stóp procentowych, co prowadzić będzie do osłabienia koniunktury. Jak na razie banki centralne, w tym amerykańska Rezerwa Federalna i nasz NBP, podejmują mocno spóźnioną walkę z inflacją. W środę ceny złota przekroczyły w dół psychologiczną barierę na poziomie 1900 dolarów za uncję, a dzisiaj dalej osuwają się w dół, oscylując już w okolicach 1875 dolarów za uncję.

Bitcoin podwoi cenę, gdy biliony dolarów z BlackRock zaleją rynek kryptowalut

Największym ryzykiem dla realizacji tego scenariusza może być kolejny zwrot w postrzeganiu przez rynek komunikatów płynących z Fed i sposobu interpretacji danych makroekonomicznych. Tymczasem dynamika bieżących odczytów inflacyjnych wyhamowała, a oczekiwania inflacyjne w perspektywie kolejnych 10 lat od czerwca zakotwiczyły się w przedziale od 2,2% do 2,4%. Dlatego też podtrzymujemy bazową prognozę ceny złota wyrażoną w poprzednim komentarzu tj. 1900 USD za uncję w perspektywie końca 2021 roku, co odpowiada poziomowi cen kruszcu sprzed czerwcowego posiedzenia Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku Fed. Druga sytuacja przereagowania miała miejsce pomiędzy 6 i 9 sierpnia 2021 r., kiedy to złoto straciło na wartości łącznie również około 6%, spadając w ciągu dnia nawet poniżej 1700 dolarów za uncję. Ruch ten wywołany był właśnie kumulacją nowych informacji na rynku mogących świadczyć o możliwości jeszcze szybszego rozpoczęcia przez Fed ograniczania programu skupu aktywów niż wcześniej oczekiwany.

Citibank spodziewa się jednak, że w ciągu kolejnych 6-12 miesięcy kurs spadnie do 1900 dolarów, a w długim okresie utrzyma poziom 1760 dolarów. Wysoka zmienność wpływa na rynki finansowe od samego początku 2022 r. Podczas gdy wzrost cen złota był dość stały i teraz trend wzrostowy trwa. Inflacja to kluczowy czynnik, wpływający na wartość metalu szlachetnego w najbliższej przyszłości. W USA wskaźnik ten znajduje się na najwyższym poziomie od ostatnich 40 lat. Prawdopodobnie status złota jako głównego instrumentu, zabezpieczającego przed inflacją doprowadzi do dalszego wzrostu cen i XAU przekroczy poziom $2000 za uncję.

spadek ceny złota

Prezes firmy, która sprzedaje złoto, ale inwestuje też w nieruchomości, nie sądzi, że ceny mieszkań spadną. – Myślałem, że normalny poziom kosztów budowy to 4-4,5 tys. Nie wiem, czy kiedyś wrócimy do takich poziomów – dodaje.

Czynniki, które mogą wpłynąć na cenę złota

Od początku roku akcje spółki podrożały o blisko 150 proc. Sprawdzamy, co dalej z notowaniami giełdowego producenta papieru. Jest rekomendacja dla akcji Allegro z ceną docelową powyżej 35 złPaweł Szpigiel, analityk BM mBanku, w raporcie z 5 sierpnia podwyższył rekomendację dla maxitrade akcji Allegro z akumuluj do kupuj. Biznes w INTERII to najświeższe informacje gospodarcze – aktualne kursy walut, notowania giełdowe i cen surowców, wiadomości ze spółek głównego parkietu i NewConnect. Przeczytaj rekomendacje ekspertów i z sukcesem pomnażaj swój kapitał.

Jak wynika z danych opublikowanych przez europejską platformę handlu instrumentami pochodnymi Spectrum Markets, Europejski Indeks Inwestorów Indywidualnych osiągnął w ostatnim miesiącu wartość 116. Jest to najwyższy rezultat od początku zbierania danych. Odczyt poniżej 100 sugeruje, że nastroje są niedźwiedzie, podczas gdy wynik powyżej tego poziomu jest świadectwem dominacji optymistów. W ten sposób dolarowe notowania złota wymazały praktycznie całą wojenną premię, jaka pojawiła się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednakże to nie tylko kwestia wydarzeń w Donbasie i Kijowie. Presję na spadek dolarowych cen złota wywiera siła amerykańskiej waluty.

Oczekuje się, że w tym roku fundusze giełdowe zgromadzą w swoich zapasach z 1205 ton metalu szlachetnego, co trzykrotnie przekracza poziom z 2019 roku. Nawet Warren Buffett zmienił swoje zdanie na temat złota. Wcześniej uważał on metale szlachetne za nieprzydatne aktywa. W tym roku jego Berkshire Hathaway Inc. nabyła 20,9 mln akcji jednej z największych spółek na świecie, wydobywających złoto – Barrick Gold Corp. Przychody ze sprzedaży w czwartym kwartale wyniosły rekordowe 457,2 mln. Pierwszy raz w historii przychody spółki przekroczyły 1 mld złotych, a zysk operacyjny ponad 30 mln złotych.

Czy inwestycja w złoto ma sens?

Inwestowanie w złote monety, jak i sztabki złota ma niemalże takie same korzyści, więc nie ma większego znaczenia, które z nich inwestor wybierze. Należy jednak pamiętać, aby inwestować w produkty renomowanych producentów, które cieszą się wśród inwestorów dużym uznaniem.

Przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty.

Potężny spadek popytu jubilerskiego

Ewa Szmidt-Belcarz, kierująca Empikiem od siedmiu lat, odkupuje od funduszu Penta 51 proc. Uwzględniać działania potężnych graczy to zadanie niewykonalne dla szeregowego prywatnego inwestora bez dostępu do ujawnionej informacji o danych traderach. Tu możecie znaleźć codzienne prognozy krótkoterminowe złota i sygnały handlowe, założone na analizie technicznej.

Nowe inicjatywy światowych banków centralnych oraz rządów dotyczące wsparcia rynku oraz gospodarek zostały pomyślnie zrealizowane w 2021 roku, w efekcie czego cena złota spadała. Rozprzestrzenianie się koronawirusa, burzliwy wzrost inflacji, napięcie polityczne oraz konflikty destabilizują sytuację. A zatem są podstawy, aby zakładać, że prognozy ekspertów się spełnią, wartość metalu szlachetnego wzrośnie do $2100 za uncję trojańską w ciągu 2022 roku, to znaczy podniesie się o 15% w porównaniu z bieżącym kursem. Na przekór oczekiwaniom wielu inwestorów, złoto pozostawało bardzo odporne podczas ostatnich podwyżek realnych stóp procentowych w USA.

Tak Polacy uciekają przed inflacją. Tyle złota jeszcze nigdy nie kupowaliśmy

Rosja nie osiąga swoich celów, Ukraina otrzymuje wsparcie Zachodu, wydaje się, że wybuch III wojny światowej Rosja-NATO nie jest tak prawdopodobny jak kilka tygodni temu. Skoro bitstamp opinie geopolityczne ryzyko jest mniejsze, to mające zabezpieczać przed nim złoto jest tańsze. Eksperci z Coin Price Forecast oczekują, że cena otwarcia 2025 roku wyniesie $2622.

ceny złota na dzień dzisiejszy

Już praktycznie od miesiąca na rynku złota liczbę wzrostowych sesji można było policzyć na palcach jednej ręki. W rezultacie, bieżący tydzień prawdopodobnie będzie już piątym z kolei spadkowym tygodniem na rynku tego kruszcu. W czasach kryzysu ceny złota odnotowują charakterystyczny trend. Objawia się on początkowym spadkiem kursu, wywołanym upłynnianiem majątku, czyli sprzedażą złota fizycznego. Następnie cena kruszcu zaczyna stopniowo rosnąć, co jest chociażby efektem zmiany polityki fiskalnej państw czy rosnącą inflacją.

Warto jednak zaznaczyć, że notowania eurodolara znajdują się obecnie w ważnym momencie, bowiem zbliżyły się do parytetu. To może wywołać chociażby krótkoterminowy ruch korekcyjny, a ten z pewnością sprzyjałby odbiciu notowań złota w górę. Niewiele się jednak zmieni w dłuższym ujęciu, dopóki nie zobaczymy istotnych zmian w polityce banków centralnych na świecie. Inflacja wpływa na wartość XAU, ale nie tak mocno, jak można byłoby przypuszczać. Większość początkujących inwestujących w złoto zakłada, że jeśli w USA wzrośnie inflacja, cena metalu szlachetnego również powinna się podnieść, za uncję trzeba będzie płacić więcej inflacyjnych dolarów.

Udostępnij :